0 تا 100 تمیز کردن قابلمه استیل | ضرر قابلمه استیل را کم کنید

چند سالی است که ظروف استیل به بازار آمده‌اند که ظاهر براق و دلنشین آن جلب توجه می‌کند. قابلمه‌های استیل برای پخت خورشت بسیار مناسب هستند زیرا آب خورشت را در خود نگه داشته و مانع از تبخیر بیش از حد آن می‌شود. قابلمه‌های استیل از آنجایی که بسیار براق هستند در اثر برخورد جسم نوک تیز روی آن به راحتی خط و خش میفتد که ظاهر آن را زشت کرده و احتمال چسبیدن غذا به آن زیاد می‌شود. تمیز کردن قابلمه استیل بسیار مهم است که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

استیل

قابلمه و سایر ظروف استیل براق بوده که از آن برای پخت و پز استفاده می‌شود. ظروف استیل برای افراد مبتدی بسیار مناسب بوده که باعث سرعت دادن به آشپزی می‌شود و آشپزهای حرفه ای اهمیت بودن آن را در آشپزحانه به خوبی درک کرده‌اند. ظروف استیل به دلیل خاصیت شگفت انگیز خود روی مزه غذا تاثیر نگذاشته و باعث می‌شوند غذا طعم طبیعی خود را داشته باشد.

از سویی دیگر ظروف استیل به راحتی با مواد شوینده تمیز شده و بو یا لکه روی آن باقی نمی‌ماند. ظروف پخت و پز استیل سبک و بادوام بوده و از نظر قیمت به صرفه هستند. ظروف استیل نیاز به حرارت کمی داشته و اگر در معرض حرارت بسیار زیاد قرار گیرند غذا به کف آن خواهد چسبید. از این رو ممکن است گاهی نیاز به تمیز کردن قابلمه استیل باشد.

0 تا 100 تمیز کردن قابلمه استیل | ضرر قابلمه استیل را کم کنید

روش‌های مختلف تمیز کردن قابلمه استیل

برای برق انداختن و تمیز کردن قابلمه استیل و سایر انواع آن مانند ماهیتابه و … نیاز است از روشی درست استفاده کرده تا بر روی آن خط و خش ظاهر نشود. چگونه به روش صحیح ظروف استیل خود را برق بیندازیم؟ برای اینکه بتوان از جذابیت ظاهری ظروف استیل لذت برد و ضررهای قابلمه استیل را کم کرد، می‌بایست قبل از اقدام به هر یک از روش‌ها ابتدا ظروف را با اسکاچ نرم آغشته به مایع ظرفشویی شسته تا چربی‌های و لکه‌های اضافه انباشته شده از بین بروند سپس با روش‌های تکمیلی اقدام به برق انداختن آن‌ها نمود. در ادامه بهترین روش‌های تمیز کردن قابلمه استیل توضیح داده شده است:

جوش شیرین

برای تمیز کردن قابلمه استیل سطح زیرین داخلی قابلمه استیل را با جوش شیرین بپوشانید و به آن بین ۲/۱ تا ۴/۱ فنجان آب اضافه کنید. هنگامی که آب و جوش شیرین به ظرف اضافه شدند اگر داخل قابلمه لکه وجود دارد با اسکاچ نرم از همان محلول به دست آمده شروع به سابیدن کف و کناره‌های داخلی قابلمه کنید. تا زمانی که آب و جوش شیرین به یک ماده خمیری تبدیل نشده‌اند، به سابیدن جوش شیرین داخل قابلمه ادامه دهید.

سپس اجازه دهید قابلمه استیل چند دقیقه یا حتی یک شب در همین حالت باقی بماند و بعد آن را با استفاده از یک اسفنج و آب داغ بشویید که معمولا نتایج در همین مرحله ظاهر می‌شوند. برخی اوقات عملیات شستشو کافی نبوده و نیاز است فرآیند را چند بار تکرار کنید.

0 تا 100 تمیز کردن قابلمه استیل | ضرر قابلمه استیل را کم کنید

لیموترش و نمک

استفاده از لیمو و نمک یک روش موثر برای تمیز کردن قابلمه استیل است که لکه‌های مواد غذایی را از بین می‌برد و آن را برق می‌اندازد زیرا آب لیمو خاصیت اسیدی و نمک قدرت سایندگی دارد. فقط باید دقت کرد که در این روش برای جدا کردن لکه‌ها را از روی سطح ظرف نباید بیش از حد استیل را خراش داد. ابتدا لیمو را از وسط نصف کرده و آن را در قابلمه فشار دهید تا آب آن خارج شود. چند قاشق نمک خوراکی را به قابلمه اضافه کنید.

محلول لیموترش و نمک بهتر است برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه داخل قابلمه باقی مانده تا لکه‌ها را تضعیف کند. مجدد یک یا دو قاشق دیگر، نمک به قابلمه اضافه کنید. با یک اسکاچ یا اسفنج نرم، ترکیب آب لیمو و نمک را به آرامی و به شکل دورانی روی لکه‌ها مالش دهید. بعد از پاک شدن لکه‌ها، قابلمه استیل را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید.

هیدروژن پر اکسید

هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه برای برق تمیز کردن قابلمه استیل می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. اگر هیدروژن پر اکسید با جوش شیرین ترکیب شود یک محلول معجزه‌آسا به دست می‌آید. ابتدا مقداری هیدروژن پراکسید به قابلمه اضافه کنید طوریکه ارتفاع محلول هیدروژن پراکسید بین 0.5 تا 1.5 سانتی‌متر باشد و بعد یک چهارم فنجان جوش شیرین به قابلمه اضافه کنید.

قابلمه را روی اجاق قرار داده و با افزایش تدریجی دما اجازه دهید به دمای جوش برسد. سپس قابلمه را از روی حرارت برداشته و فرصت دهید حدود 15 دقیقه یا یک شبانه روز بماند تا خنک شود. ظرف را خالی کرده و با استفاده از یک اسفنج یا اسکاچ نرم آغشته به آب گرم و مایع ظرفشویی قابلمه را سابیده و بشویید.

کرم تارتار

کرم تارتار با نام علمی تارتاریت پتاسیم هیدروژن پودری سفید رنگ و بدون بو بوده که از میوه انگور به دست آمده است. برای تمیز کردن قابلمه استیل دو قاشق غذاخوری کرم تارتار را درون قابلمه بریزید و با توجه به حجم ظرف یک فنجان آب (یا بیشتر یا کمتر) به ظرف اضافه کنید. محلول کرم تارتار و آب را برای ۱۰ تا ۱۵ بجوشانید و بعد آن قابلمه را از روی حرارت برداشته تا خنک شود. تا زمانی که تمام لکه‌ها از بین برود قابلمه را با استفاده از یک اسکاچ یا اسفنج نرم بسابید و در نهایت آن را با آب گرم و مایع ظرف‌شویی بشویید.

روش دیگر برای تمیز کردن قابلمه استیل با استفاده از کرم تارتار وجود دارد. مقداری مساوی از کرم تارتار و آب را با یکدیگر مخلوط کرده تا ترکیب خمیری به دست آید. خمیر را روی تمام سطح قابلمه پخش کرده و اجازه دهید برای یک شب روی آن باقی بماند. سپس با استفاده از یک اسفنج نرم جرم و کثیفی‌ها از روی قابلمه پاک کرده و با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید. احتمال دارد برای تمیز شدن قابلمه چنین فرآیندی بیش از یک بار تکرار شود.

بازسازی ظروف استیل با آروین تفلون

دانستیم تمیز کردن قابلمه استیل به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. ظروف استیل به عنوان یکی از بهترین ست ظروف پخت و پز به شمار می‌آید که آشپزی کردن با آن لذت بخش است. ظروف استیل قابلیت بازسازی ندارند مگر اینکه درون آن گرانیت شود. زیرا ظروف استیل همانند تفلون دارای روکش مخصوص نیستند بلکه کلا از جنس استیل ساخته شده‌اند. هنگامی که درون ظروف استیل با گرانیت پوشیده می‌شود نمایی خاص به آن بخشیده شده و شکل متفاوتی به خود می‌گیرد. فاصله مدت زمان بازسازی استیل وابسته به خراشیدگی‌های ظاهر شده بر روی آن است که به تعداد دفعات و چگونگی استفاده دارد.

بازسازی ظروف استیل خود را به آروین تفلون سپرده تا با استفاده از با کیفیت‌ترین مواد بهترین نوع آن را تحویل بگیرید. آروین تفلون معتبرترین مرکز بازسازی ظروف واقع در جاده قزلحصار بوده که تمامی ظروف اعم از سرامیک، تفلون، چدن، گرانیت را از تهران و کرج برای تعمیر سفارش گرفته و ظروف دیگر مانند مس را قلع کاری می‌کند. از طریق سفارش آنلاین بازسازی قابلمه استیل و سایر ظروف را به آروین تفلون سپرده تا با هزینه مناسب در اسرع وقت صاحب ظروفی سالم و زیبا شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *